trans gasЗгідно інформації від АТ «Полтавагаз» до 2020 року тариф на розподіл природного газу був складовою частиною ціни за газ і сплачувався побутовими споживачами однією платіжкою. У зв’язку з затвердженням Постанови НКРЕКП №2080 від 07.10.2019, внесено зміни до Кодексу ГРМ і договору розподілу природного газу, з 01 січня 2020 року Оператором ГРМ рахунки на оплату послуг розподілу надаються споживачам окремо, постачальники газу надають рахунки за постачання газу окремо.

Послуги роподілу газу включають витрати газорозподільних підприємств, пов’язаних з доставкою природного газу до кожного споживача, а саме підтримання розподільних мереж у належному стані, оптимальних тисків газу для забезпечення безперебійного та безаварійного транспортування газу до споживачів.

Що стосується ціноутворення то відповідно до глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ:

1. Розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається Оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюється виходячи з величини річної замовленої потужності об’єкта (об’єктів) споживача та оплачується споживачем рівномірними частками протягом календарного року.

Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об’єкта (об’єктів) споживача на тариф , встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.

2. Річна замовлена потужність об’єкта (об’єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об’єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог Кодексу.

Газовий рік – період часу, який розпочинається з першої газової доби жовтня поточного календарного року і триває до першої газової доби жовтня наступного календарного року.

Тобто річна замовлена потужність  на 2020 рік визначається виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу з 01.10.2018 року по 30.09.2019 включно. Місячний обсяг замовленої потужності визначається як 1/12 від річної замовленої потужності.

Тариф на послуги розподілу природного газу встановлено Постановою НКРЕКП від 24.12.2019 року № 3037 та становить 1,14 грн (з ПДВ) за 1 куб.м. на період з 01 січня 2020 року до 30 червня 2020 року, та 1,428 грн (з ПДВ) на період з 01 липня 2020 року.

Також відповідно до пункту 4 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ:

Для нового побутового споживача та/або його об’єкта, що має фактичний період споживання природного газу менший ніж дев’ять місяців або за умови відсутності споживання природного газу побутовим споживачем та/або його об’єктом протягом усього попереднього газового року, річна замовлена потужність споживача (його об’єкта) визначається Орендатором ГРМ на рівні планових об’ємів споживання, що розраховуються виходячи з групи споживання побутового споживача (відповідно до додатка 1 Кодексу ГРМ).

За розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр. Обсяги газу побутовим споживачам приводяться до стандартних умов: тиск – 760 мм ртутного стовпа; температура – 20 градусів за Цельсієм.

Обсяги природного газу, які визначені за фактичними показниками лічильників газу побутових споживачів приводяться до стандартних умов з застосуванням коефіцієнту коригування показників до стандартних умов, в залежності від місця розташування лічильника (зовні чи в середині приміщення) та місяця газоспоживання. Зазначені у рахунку за послуги розподілу газу обсяги споживання за газовий рік приведені до стандартних умов, тому вони відрізняються від фактично спожитих обсягів газу споживачами за газовий рік, що передував розрахунковому календарному 2020 року.

Про затвердження кодексу газорозподільних систем

link presydent

link rada

link kmu

obl-rada

obladmin b

 cropped-logo YMP ministry-1

Портал районних рад України - RAYRADA.ORG.UA