Шишацький район — адміністративно-територіальна одиниця у Полтавській області України з центром у смт Шишаках.

       Район межує з Великобагачанським, Диканським, Зiнькiвським, Миргородським i Решетилівським районами Полтавської області.

       Розташований у пiвнiчно-схiднiй частинi Полтавської області у межах Придніпровської низовини, лівобережної Дніпровської зони лісостепу. Площа району 0,79 тисяч км².

      P5040163 Майже вся його територія лежить на лівобережжі Псла.

       На території району ділянка Псла протяжністю до 40 кілометрів (від села Ковалівка до села Яреськи) має вищий лівий берег – це виняток з правила Г. Корiолiса, вiдповiдно до якого у пiвнiчнiй пiвкулi правi береги рiчок вищi.

       З природних багатств є нафта, газ, глина, пісок, джерела мінеральних вод, незначні запаси торфу, родючі чорноземні ґрунти.

       Утворено Шишацький район у 1923 році відповідно до Постанови Президії Всеукраїнського виконавчого комітету з трьох волостей Миргородського повіту: Шишацької, Яреськiвської та Баранiвської. З 1923 по 1930 роки входив до Полтавського округу. Вже у 1931 році він був приєднаний до Диканського району. З 1935 року став самостійною адміністративною одиницею Харківської, а з 1937 року - Полтавської області.

       У 1952 р., під час відзначення 100-рiччя з дня смерті М.В. Гоголя район було перейменовано на Гоголівський. З 1962 року територія району почергово була включена до Миргородського, Диканського і Решетилівських районів, а з 1966 року знову відновлена як самостійна одиниця.

     У районі 77 населених пунктів (одне селище міського типу та 76 сіл), які пiдпорядкованi однiй селищнiй та 14 сiльським радам. Населення району становить 24,6 тисячi жителiв.

       Серед промислових пiдприємств у районi дiє закрите акцiонерне товариство «Пласт», вiдкрите акцiонерне товариство «Яреськiвський цукровий завод», вiдкрите акцiонерне товариство «Шишацький сирзавод», хлiбокомбiнат, завод мiнеральних вод, вiдкрите акцiонерне товариство «Сагайдацьке хлiбоприймальне пiдприємство», вiдкрите акцiонерне товариство «Шишацьке ремонтно-транспортне пiдприємство», мiжгосподарський комбiкормовий завод.

       За рейтингом основних показників господарської діяльності в аграрному секторі Шишаччина - один з лідерів в обласному змаганні. Школою передового досвіду, виробництва екологічно чистої продукції, застосування сучасних технологій, впровадження органічного землеробства є приватне підприємство «Агроекологія», засноване Героєм Соціалістичної Праці, Героєм України С.С.Антонцем. Досвід цього агроформування впроваджують у багатьох господарствах не лише України, а й близького і далекого зарубіжжя. У районi дiє 17 приватних сiльськогосподарських пiдприємств, 31 селянське фермерське господарство.

       Шишаччина була заселена з давніх давен. На території району знайдено вироби доби неоліту, поховання епохи бронзи. В ряді місць виявлені поселення слов’ян Черняхівської культури (ІІ– VІІ ст..н.е.).

       Серед археологічних пам’яток, виявлених в Шишаках, є 5 курганів, знайдено крем’яні вироби доби неоліту, 2 поховання епохи бронзи. В урочищі Дернова Долина виявлено поселення ранніх слов’ян Черняхівської культури (II - VI ст. н.е.). Тут знайдено речі, якими користувались люди скіфського періоду та більш пізнього періоду племен - сіверян.

       3603В прадавніх похованнях та курганах були знайдені речі, якими користувались люди скіфського періоду та представники слов’янських племен. В період Київської Русі землі сучасної Шишаччини входили до Переяславського князівства, служили прикордонними територіями і неодноразово зазнавали нападів степових кочівників.

       На початку ХІІІ ст. землі нашого краю були завойовані татаро- монголами. Уперше поселення під назвою Шишаки згадується в описі битви литовського князя Вітовта з татарським ханом Тимуром Котлуком, що відбулася 12 серпня 1399 року. Назва пішла від шишкуватих (куполоподібних) пагорбів, на яких воно було розташоване. За другою версією – від слова «Шишак», старовинного військового металевого шолома з вістрям.

       За козацької доби землі нинішньої Шишаччини входили до Миргородського полку, а села Яреськи та Шишаки одержали статус сотенних містечок, які у 1781 році стали належати Говтвянському повіту Київського намісництва.

gogol       Шишаччина - батьківщина всесвітньовідомого письменника М.В.Гоголя. Саме тут, у селі Василівці Шишацької волості Миргородського повіту (нині Гоголево), у маєтку батьків пройшли його дитячі роки, звідси пішов він у великий світ літератури, сюди з ностальгією повертався із далеких доріг, тут знаходив усамітнення, обдумував і писав літературні твори. У Гоголевому - могила батьків письменника. З 1984 року на відродженій садибі Гоголів-Яновських працює заповідник-музей М.В.Гоголя. До складу меморіального комплексу площею понад 30 гектарів входять батьківський будинок, флігель, парк-сад з малими архітектурними формами, ставки, могила батьків.

korolenko       У селі Малий Перевіз (Хатки) була дача видатного письменника, громадського діяча В.Г.Короленка. Він любив тут відпочивати і працювати. У 2003 році садиба відбудована.   Тут відкрито музей В.Г.Короленка.

       У селищі Шишаки на Бутовій горі у власному будинку проживав вчений із світовим ім'ям В.І. Вернадський. Тепер це місце - заповідник, геологічна пам'ятка природи «Бутова гора». У Шишацькій спеціалізованій школі ім В.І.Вернадського відкрито музей вченого.

       В селі Яреськи була творча лабораторія видатного кінорежисера О.П.Довженка. Тут він зняв свої кращі фільми і серед них - загальновідому кінострічку «Земля».

       На Шишаччині у різні часи проживали відомі громадські діячі, науковці, письменники і художники, актори. Серед них - письменниця В.Ф. Панова, її син письменник Б.Б.Вахтін, художник Ф.Г.Кричевський, художник В.Г. Кричевський, художник В.Г.Суханов.

link presydent

link rada

link kmu

obl-rada

obladmin b

 cropped-logo YMP ministry-1

Портал районних рад України - RAYRADA.ORG.UA